Skip to main content

Wszystko co mówisz, robisz regulowane jest przez pięć częstotliwości różnych rodzajów fal mózgowych.

 

Częstotliwości te nieustannie się zmieniają, przenikają i nakładają. W danym momencie jedna z nich jest dominująca i zależy od sytuacji, w której w danej chwili jesteś.

I tak wyróżniamy fale Beta, Alpha, Theta, Delta i Gamma.

 

Fale Gamma

Fale mózgowe Gamma to częstotliwość nazywana często superświadomością. To stan wysokiej koncentracji, osiągnięcia najwyższego skupienia i rozwiązywania skomplikowanych zagadnień. To poziom wibracji, którą wytwarza mózg, kiedy integruje bodźce odbierane przez różne jego części i przetwarza w jedno doznanie. Na przykład kolory, kształty, ruchy i położenie obiektu są przetwarzane w korze wzrokowej na różne sposoby i te cechy obiektu muszą być połączone w jedną całość.

W Theta Healing? wierzymy, że w stanie fal mózgowych Theta-Gamma jesteś w stanie sprzyjającym do dokonania natychmiastowego uzdrowienia. Podczas którego mózg może przejść od 4 do 500 lub nawet więcej cykli na sekundę. 

Fale Delta

Fale Delta są najwolniejsze ze wszystkich fal mózgowych, ich zakres to 0,1 do 3 Hz. Występują najczęściej u niemowląt i małych dzieci i są związane z najgłębszymi poziomami odprężenia i regenerującego, uzdrawiającego snu. Możesz spojrzeć na fale Delta poprzez pryzmat pierwszego biegu podczas jazdy samochodem. Nigdzie nie dojedziesz zbyt szybko. Twój organizm ma wówczas szansę, aby podjąć pełną parą prace regeneracyjne i prowadzić niezbędne do utrzymania Cię w dobrym zdrowiu procesy naprawcze. Jako ciekawostkę podam tutaj, że Delta to fala, której używasz, gdy dzwoni telefon i już intuicyjnie wiesz, kto dzwoni.

Fale Beta

Jeśli chcesz osiągnąć stan głębokiej medytacji, musisz odwrócić uwagę od świata zewnętrznego i udać się ?do środka?, do Twojego wewnętrznego królestwa. To jest niesamowite miejsce, magiczne. To tutaj zaczynają dziać się cuda, dzięki którym nabywasz świadomości jak zwykli ludzie robią niezwykłe rzeczy.

Aby tego dokonać należy, pozostając świadomym, spowalniać swoje fale mózgowe na coraz wolniejsze. W ten sposób przejdziesz od fal Beta poprzez Alpha do Theta. Inicjując ten proces, będziesz stopniowo wychodził z analitycznego, myślącego umysłu jednocześnie zanurzając się w swoją podświadomość. Pokonasz barierę, oddzielającą świadomość od podświadomości, uzyskasz dostęp do wewnętrznego systemu operacyjnego, który jak autopilot, kieruje Twoim życiem. Zyskasz możliwość kreowania tego co spotyka Cię w życiu, zamiast biernego czekania na to ?co przyniesie los?.

Wszystko co w życiu robisz, o czym myślisz, co mówisz opiera się na falach, częstotliwościach i wibracjach jakie wytwarza mózg. Może on pracować emitując różne rodzaje fal mózgowych, w zależności od tego jaką aktywność właśnie wykonujesz. I tak jedną z tych częstotliwości są fale Beta. Pojawiają się wówczas, gdy poświęcasz całą swoją uwagę światu zewnętrznemu, podczas różnych czynności dnia codziennego, to jest kiedy mówisz, pracujesz, czytasz, myślisz. Ten zakres fal możemy podzielić na trzy główne podgrupy:

  • fale beta niskie – twój umysł analizuje środowisko, w którym żyjesz, integruje docierające z zewnątrz bodźce i sprawia, że mózg i ciało reaguje adekwatnie do sytuacji, w której się znajdujesz
  • fale beta średnie – to zakres, który pojawia się, gdy jesteś pod wpływem tzw. dobrego stresu, który towarzyszy ci na przykład przed rozmową o pracę, przed egzaminem czy też przed występem, ciało produkuje wówczas więcej energii potrzebnej aby bardziej się skupić i pozostać uważnym aby podjąć efektywne działania; następnie pomaga ciału zrelaksować się,
  • fale beta wysokie – pojawiają się, gdy osoba żyje w długotrwałym stresie i nieświadomie działa w programie tzw. Walki lub ucieczki (z ang. Fight or fly).

Ciało przełącza się na tryb przetrwania, często osoba odczuwa agresje, strach napięcie, pojawia się ból a nawet cierpienie.

Niestety w dzisiejszym świecie wielu z nas, może nawet Ty, żyje na co dzień w stanie wysokich fal beta. Jest to stan, kiedy nie czujesz się szczęśliwy, zaczynasz chorować, uważasz, że życie jest trudne a o wszystko trzeba walczyć. Popadasz w przygnębieniem nawet depresję. Ponadto odczuwasz brak i niespełnienie w wielu przestrzeniach życia.

Jak już wcześniej wspomniałam, sposobem na zmianę tego stanu jest nauczenie się jak spowalniając fale mózgowe osiągać częstotliwość Theta.

Fale Alpha

Aby wejść w stan głębokiej medytacji należy spowolnić swoje fale mózgowe z fal Beta do Theta. Fale Alpha stanowią połączenie pomiędzy tymi falami. Częstotliwość Alpha przypomina zrelaksowany, medytacyjny stan umysłu. Aby w pełni zrozumieć ten stan umysłu zamknij oczy i wyobraź sobie zachód słońca. Zobacz jak zachodzi ono nad morzem a dookoła Ciebie, nisko nad linią brzegową, latają mewy i albatrosy. Tak rozpoczyna się wprowadzanie umysłu stan Alpha.

Umysł używa tego stanu, kiedy śnisz na jawie lub fantazjujesz. Oznacza świadomość zrelaksowaną, oderwaną od rzeczywistości. Fale Alpha pojawiają się także w momentach zachwytu, kiedy np. wchodzisz na wysoką górę i osiągając szczyt spoglądasz na zapierający dech w piersi krajobraz. Również kiedy tworzysz – piszesz poezje, malujesz obrazy czy też komponujesz muzykę lub grasz na instrumencie.

Częstotliwości tej używają do uzdrawianie mistrzowie Reiki, kiedy sprowadzają energię do środka własnego ciała i następnie za pomocą rąk używają jej do uzdrowienia danej osoby. Badania wykazały, że przebywania w stanie Alpha znacznie pomaga w uśmierzaniu bólu i jest niezwykle pomocne w uzdrawianiu.

Kiedy spowalniasz fale mózgowe do częstotliwości Alpha zaczynasz odwracać swoją uwagę od świata zewnętrznego, jesteś bardziej skupiony na wnętrzu. Bariera pomiędzy umysłem świadomym a podświadomością zaczyna być ?przesiąkliwa?. Pojawiają się wglądy i wspomnienia, do których w stanie fal mózgowych Beta nie masz dostępu. Jest to stan, z którego już tylko przysłowiowy krok do pełnego otwarcia podświadomości, czyli do stanu Theta.

 

Fale Theta

Stan Theta to stan głębokiej relaksacji, stan hipnozy i pierwszej fazy snu (nazywanej REM). Mnisi godzinami medytują, aby spowolnić swoje umysły do tej częstotliwości. Pozwala im to na osiągnięcie absolutnego spokoju i pełnego odcięcia się od świata zewnętrznego.

W momencie gdy cała uwaga skierowana jest do wewnątrz, bariera między umysłem świadomym a podświadomością zupełnie znika. Uzyskujesz pełen dostęp do ?danych? przechowywanych w umyśle podświadomym. Z tego miejsca możesz zmieniać zapisane tu programy, wierzenia i wzorce zachowań, na podstawie których, każdego dnia działasz automatycznie, reagując spontanicznie na przeróżne sytuacje.

Podświadomość to szczególna baza danych, która zawiera także wyparte wspomnienia, źródła Twoich lęków, obaw, rodowe schematy myślenia i wszystko to czego używasz na co dzień podejmując życiowe decyzje. Znajdują się tutaj także blokady, urazy, żale i traumy, które mogą być źródłem wielu chorób.

Jednak warto wiedzieć, że samo już przebywanie w stanie Theta daje szereg benefitów i niesamowitych korzyści.

Po pierwsze, gdy fale mózgowe zwalniają, cała Twoja uwaga zostaje oderwana od świata zewnętrznego i wszystkich jego rozpraszających elementów. W tym momencie autonomiczny system nerwowy odpręża się i wprowadza organizm w stan homeostazy.

Homeostaza to stan pełnego relaksu, poczucia bezpieczeństwa, balansu i harmonii. To czas kiedy ciało skupia się na odbudowie i naprawie wszystkich ?zniszczeń?, które powstają na skutek stresu, nerwów lub pod wpływem strachu.  Następuje regeneracja tkanek, narządów, detoksykacja komórek, naprawa łańcucha DNA.

Stan Theta stanem geniuszu

Większość osób, bardzo prawdopodobne, że także Ty, podczas codziennych czynności głównie korzysta z jednej półkuli swojego mózgu bardziej niż z drugiej. Jeżeli jesteś fanem lewej półkuli, charakteryzuje Cię sposób myślenia liniowy, logiczny. Twoje życie jest uporządkowane, praktyczne. Gdy planujesz podróż zadbasz o każdy szczegół przed wyruszeniem w drogę. Sporządzisz listę rzeczy do zabrania, zarezerwujesz hotel i opłacisz przejazd. Czujesz się bardziej bezpiecznie i pewnie, gdy dokładnie wiesz co będziesz robił jutro, nie zostawiając niczego przypadkowi. Wybierzesz zawód księgowego, dyrektora finansowego lub analityka giełdowego.

Jeżeli jednak należysz do osób, które bardziej korzystają z możliwości prawej półkuli to bardziej polegasz na własnej intuicji i przeczuciu niż na chłodnej kalkulacji. Twoje myślenie jest nieszablonowe, bardziej abstrakcyjne. Jesteś kreatywny i zorientowany na przestrzeń. Czujesz się znakomicie wykonując zawód artysty, pisarza, projektanta. W podróż wyruszasz spontanicznie, nie dbając o detale.

Wyobraź sobie co zaczyna się dziać, kiedy obie półkule synchronizują się a Twój mózg zaczyna w procesie myślowym wykorzystywać potencjał ich obu jednocześnie. Łączysz siłę analityczną z kreatywną. Otóż wyniki są zdumiewające. Zdumiewające do tego stopnia, że wielu nazywa stan Theta – stanem GENIUSZU. Zastanawiasz się co się zmienia? Bardzo wiele.

 

Naukowcy dowiedli, że następuje nieprawdopodobny wzrost zdolności zapamiętywania, kojarzenia, kreatywności. Budzą się talenty, które były do tej pory uśpione – zaczynasz grać na instrumentach, śpiewać, malować obrazy, pisać książki i wiersze. Masz dużo pomysłów, łatwo znajdujesz inspiracje, otwierasz się na nowe. W Twoim życiu jest więcej przestrzeni na tzw. emocje szczęścia, które stopniowo wypierają lęk, żal czy gniew. Łatwiej wychodzisz z depresji i uzależnień, widzisz świat jako miejsce bezpieczne i pełne możliwości. Ponadto, kiedy dochodzi do pełnej synchronizacji półkul, zmienia się przepływ krwi we wszystkich obszarach mózgu, następuje lepsze ich ukrwienie, dotlenienie i odżywienie. Nie zwlekaj zatem, zacznij korzystać z tych wszystkich benefitów już dziś wchodząc w stan Theta.